Protein on Any Budget (Single Adult)



Our forth example of Protein on Any Budget is for a Single Adult with a roommate:

Meet Cindy!
Cindy is a single adult in the West
Net Annual Income: $20,237.52* 
(which is $1,686.46 per month)

Monthly Expenses: $1,050.00
rent split w/roommate ($500); utilities ($60); car/transit ($150); 
insurance ($60); cell/cable/int/ect... ($200) ; gas ($80)

This leaves Cindy with $636.46 leftover each month.  
(This is $159.12 a week for groceries.)




Weekly Protein Grocery List**:

Breakfast and Snacks
Yogurt (7 cups) ---------------------- $5.00
Milk (1 gallon)    --------------------  $4.00
Eggs (small carton)  ---------------- $1.30
Almonds (large cans) -------------- $7.00
Sunflower Seeds (2 bags) ---------$4.00
Pumpkin Seeds-Roasted (1lb) -- $6.00

Lunch
Peanut Butter  (1 jar)  -------------  $3.50
Bananas (6 medium sized)--------  $1.20
Wholemeal Bread (1 loaf) --------  $2.75
Spinach (2 10 oz. bag)  ------------- $4.00
Canned Tuna (4 cans) ------------- $3.00

Dinner
Cheddar Cheese (1/2 lb.) ---------  $2.25
Tofu (2 boxes) ------------------------ $6.00 
Broccoli (2 pounds) ----------------- $3.20
Porkchops (1.5lbs) ------------------- $6.75
Chicken Breast (1.5lbs) ------------ $5.25
Pasta (1 boxes) ----------------------   $1.00
Salmon Fillet (1 large) ------------- $11.00
Beef (1lb of Sirloin Steak) ---------- $7.00

Total: $84.20
($74.92 left over in budget!)


* Income information is based off of census data, but adjusted to regional and demographic parameters stated:  http://www.census.gov/prod/2011pubs/p60-239.pdf
** Prices are rounded up from author's recent shopping receipts (dating from November 9, 2011 thru March 14, 2012), but they are not based on a specific store or grocer. All prices rounded up to simulate potential sales tax. 

Comments

Popular Posts